Myslíte si, že počítanie vášho psa počíta? Vedci tvrdia, že môžete byť ideálni

AddsTis, zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwittertwittertwitterShare, aby ste PinterestPinterestPirestShare pre Moreaddthismore10

Keď moji psi prichádzajú do domu večer, môj manžel im dáva každé tri malé dobroty. Po liečbe jednej a dvoch, aj keď sa otočí, aby odišiel, trpezlivo sedia, čakajú, kým sa nedodávajú tri pochúťky, a potom ustúpia do rodinnej izby. Takže to vás núti myslieť – počítať psy?

Drs. West a Young uskutočnili experimenty, aby zistili, či psy môžu robiť základné matematické doplnky a zverejniť svoje výsledky v časopise Animal Cognition. Experimenty boli nastavené na testovanie reakcie každého psa na rovnice: 1+1 = 2, 1+1 = 1 a 1+1 = 3. Psy si užili obrazovku s niekoľkými jedlami. Po prvé, psy videli jednu liečbu v miske. Obrazovka bola zdvihnutá a experimentátor priniesol druhú liečbu. Pet pes videl experimentátor krok, ktorý druhý zážitok za obrazovkou. Pri pravej matematike sa k prvému pridal druhé ošetrenie a keď bola obrazovka odstránená, domáci pes videl očakávané dve pochúťky. S nesprávnymi výpočtami buď skúšajúci v skutočnosti neopustil druhý sušienok, takže psy videli iba jednu liečbu (1+1 = 1) alebo dve pochúťky boli pridané pre celkom tri pochúťky (1+1 = 3). Reakcie psov boli zaznamenané.

Keď my ľudia vidíme matematické problémy, máme tendenciu rýchlo skenovať výsledky, o ktorých vieme, že majú pravdu, a sú to výsledky dlhšie, keď niečo vyzerá zle. Takže v tomto experimente vedci načasovali, ako dlho každý domáci pes strávil kontrolou „výsledku“ svojho výpočtu. Tu sú výsledky:

Keď bola matematika správna – 1+1 = 2 – Dogs strávil priemer 6½ minút kontrolou týchto dvoch pochúťok.

Keď sa matematika mýlila, psy strávili dlhšie kontrolou výsledku:

– Keď psi videli, že 1+1 = 1, strávili takmer 8 minút kontrolou výsledku

– Keď 1+1 = 3, psy strávili viac ako 8 1/2 minút kontrolou výsledku

Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že psy strávili dlhšie kontrolou nesprávnej matematiky, pretože boli šokovaní výsledkami a očakávali, že uvidia, že 1+1 = 2. Inými slovami, toto bol spôsob, ako povedať psy: „Čo?! Iba jeden sušienok alebo tri sušienky?! Prečo to nemôže byť správne. Každý vie 1+1 = 2. Prečo je chýbajúca alebo extra sušienka? “

Takže nabudúce, keď sa pýtate, či váš pes počíta svoje dobroty, odpoveď môže byť veľmi dobre!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *