Zuby mačiatka: Všetko, čo potrebujete vedieť

Rovnako ako ľudia, majú mačky dve sady zubov: listnaté zuby, známe tiež ako zuby mlieka a trvalé zuby.

Mačiatka sa rodia bez zubov, ale v priebehu prvých dvoch až troch týždňov vypukli listnaté zuby, tiež známe ako zuby mlieka, detské zuby alebo primárne zuby. Všetky listnaté zuby sú prítomné vo veku 6 až 7 týždňov. Tieto mliečne zuby začnú vypadávať okolo 3 mesiacov veku, keď začnú vypuknúť trvalé zuby. Akonáhle mačiatko dosiahne vek 6 alebo 7 mesiacov, malo by byť prítomných všetkých 30 trvalých zubov.

Čo sa stane počas zubov?

Predtým, ako dospelé zuby vypuknú cez ďasná, začatie sa vyvíja pod gumlovou líniou. Keď sa tieto dospelé zuby zväčšujú, začnú tlačiť proti koreňom mliečnych zubov. To stimuluje telo mačiatka, aby začalo absorbovať korene mliečnych zubov. Tento proces je známy aj ako „resorbovanie“. Nakoniec korene zubov mlieka oslabujú a zanechajú iba korunu zuba. Keď trvalé zuby tlačia cez ďasná, tieto koruny vypadnú. Môže sa to stať, keď mačiatko jesť a ona ich len prehltne svojím jedlom, takže strážcovia mačiek nikdy nevedia, že sa tento proces deje.

Počas tohto zubného procesu môžu niektoré mačiatka slintať alebo sa občas zdráhajú jesť. Niektoré mačiatka môžu zažiť bolesť v ústach, iné sa môžu zahryznúť alebo keď sú zubne. Počas tejto fázy nedovoľte, aby vaše mačiatko žuvalo prstami alebo rukami. Neúmyselne naučíte svoje mačiatko, že hryzenie je prijateľné. Namiesto toho poskytnite hračky určené pre mačiatka. K dispozícii sú hračky na žuvanie mačiatok, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre žuvanie mačiatok.

Vedel si? mačiatka majú 26 zubov, dospelé mačky majú 30

Problémy spôsobené zadržanými zubami mlieka

Jedným z hlavných problémov, ktoré sa môžu vyvíjať v mladých mačiatkach, sú zachované listnaté zuby. Stáva sa to, keď dospelý zub vybuchne vedľa mliečneho zubu, namiesto toho, aby vypadol zub mlieka skôr, ako sa dospelý zub objaví na rovnakom mieste. Stáva sa to preto, že zub dospelých je v nesprávnej polohe.

Keď mlieko aj dospelé zuby zdieľajú rovnaký priestor v čeľusti, zhlukovanie týchto dvoch zubov spôsobí, že sa medzi zubami uväznia zvyšky potravín. To môže viesť k zubným problémom, ako je zubný kaz, gingivitída a periodontitída.

Ak bol koreň zadržaného zuba iba čiastočne absorbovaný, môže sa utiecť. Ak sú zuby nesprávne zarovnané, môžu sa trieť proti iným zubom, nosiť sklovinu a oslabiť postihnuté zuby. Zadané zubné mlieko môže tiež zasahovať do normálneho rastu a vývoja čeľustí.

Liečba zadržaných listnatých zubov

Ponechané listnaté zuby by sa mali chirurgicky odstrániť, len čo sa trvalý zub začne tlačiť cez ďasná mačky. Ak sú zlomené alebo zadržané korene, možno ich bude potrebné odstrániť postupom nazývaným gingiválna klapka. Sú oddelené od zubov a zložené dozadu, aby umožnili veterinárnemu lekárovi dosiahnuť koreň zuba a kosti.

Včasná extrakcia zadržaných zubov mlieka zvyčajne umožní dospelým zubom presťahovať sa do svojich správnych pozícií.

Je dôležité skontrolovať ústa mačiatka často, kým nebude mať asi šesť až sedem mesiacov. Ak nájdete nejaké zadržané zuby mlieka alebo ak máte podozrenie, že vaše mačiatko má neobvyklé sústo, okamžite ho prineste svojmu veterinárnemu lekárovi na rozsiahlu ústnu skúšku.

Tento článok bol predtým uverejnený na adrese Answers.com a je opätovne publikovaný so súhlasom.

Ingrid King

Obsah
Čo sa stane počas zubov?
Problémy spôsobené zadržanými zubami mlieka
Liečba zadržaných listnatých zubov

Mohlo by sa vám páčiť:
Opýtajte sa Cat Doc: Čistenie mačiatkových zubov, mačka so zlým dychom, mačka s rohožami

Zuby brúsenie u mačiek

Čistenie zubov vašej mačky: 4-týždňový tréningový program

«Zvuky domáceho zvuku víťaz
Neuveriteľný príbeh Lil Bub »

1 Komentár k zubom mačiatka: Všetko, čo potrebujete vedieť

Connie hovorí:

23. decembra 2013 o 10:09

Moja Eli mala na chvíľu dvojité zuby, pretože jeho zuby dieťaťa nevypadli hneď. Vet si myslel, že ich možno budeme musieť odstrániť, našťastie sme to neurobili, ako sa nakoniec objavili.

Väčšina ľudí nevie, že mačiatka stratili zuby, pretože ich takmer nikdy nevidíte.

Odpovedať

Zanechajte odpoveď Zrušiť odpoveď
Vaša e -mailová adresa nebude zverejnená. Požadované polia sú označené *
Komentár *
Názov *

E -mail *

Zanechaním komentára súhlasíte so zberom svojich údajov na tejto webovej stránke podľa nášho
Zásady ochrany osobných údajov.
*

Informujte ma o následných komentároch prostredníctvom e-mailu. Môžete sa tiež prihlásiť na odber bez komentára.

Δ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *