Ako mačky vidia svet

, ako aj ľudské oči, zdieľajú určité podobnosti, avšak existujú značné rozdiely v tom, ako mačky vidia svet. Oči mačiek sú od prírody úplne navrhnuté tak, aby im pomohli pri love pri slabom osvetlení aj v noci. Aj keď nevidia farby, ako ich vidíme, majú vynikajúce nočné videnie, rovnako ako môžu tiež vyzdvihnúť pohyb oveľa lepšie ako ľudské oči.

Sú mačky slepé?

Mačky môžu vidieť určitú farbu, ale nevidia celé spektrum. V podstate sú to veľmi podobne ako farební slepí ľudia. Odborníci sú rozdelení na to, aké farby môžu vidieť mačky, zdá sa však, že v farbách sú menšie saturácie ako ľudia. Domáce mačky môžu vidieť iba modré, ako aj ekologické odtiene a podobne ako farebné slepé ľudia nemusia byť schopní povedať rozdiel medzi červenou a zelenou farbou.

Mačky majú vynikajúce nočné videnie

Schopnosť mačiek vidieť dobre pri slabom osvetlení aj v noci je dôležitá pre prírodného poľovníka, ako je mačka. Mačky majú eliptických žiakov, na rozdiel od ľudí, ktorí okrúhli žiakov. Eliptickí žiaci sa môžu zväčšovať, ako sú otvorené alebo blízko rýchlejšie ako okrúhle žiakov. Zväčšiní žiaci umožňujú nočné videnie mačky. Vynikajúca nočná vízia mačky je tiež spôsobená tapetum lucidum, vrstva tkaniva, ktorá sa nachádzala okamžite za sietnicou. Tapetum lucidum odráža svetlo a zvyšuje ponúkané svetlo pre fotoreceptorové bunky na sietnici, čo zlepšuje videnie v podmienkach nízkeho svetla.

Pohyb, hĺbka a periférne videnie

Oči mačiek môžu nájsť aj najmenší pohyb, ktorý im pomáha pri love. Rovnako majú schopnosť pohybovať sa očami extrémne rýchlo, čo im umožňuje vidieť a dodržiavať korisť. Mačky majú binokulárne videnie, takže mačka môže vidieť trojrozmerne, čo im poskytuje schopnosť zobraziť hĺbku a určiť vzdialenosť objektov. 3D videnie mačiek však nie je také jemne naladené ako videnie ľudí. Roztiahnuté oči mačky poskytujú vyššie periférne videnie ako ľudia. Zorné pole mačky je asi 185 stupňov, ľudia môžu vidieť iba asi 120 stupňov.

Mačky sú krátkozraké

Mačky sú krátkozraké, čo znamená, že môžu vidieť oveľa lepšie zblízka ako ďaleko. Mačačka môže vidieť iba niekoľko stoviek metrov, ako aj zvyšok sveta je videný rozmazaný. Je zaujímavé, že mačky tiež nemôžu vidieť priamo pod nosom, a preto majú niekedy ťažkosti s objavením liečby, ktoré sa kladú priamo pred nimi.

Pohľad presne na to, ako mačky vidia svet

Umelec Niccolay Lamm konzultoval s mnohými veterinárnymi oftalmológmi, aby vytvorili vizualizácie, ktoré presne porovnávajú, ako mačky vidia svet oproti presne tomu, ako ľudia vidia svet. Jeho zaujímavé obrázky si môžete pozrieť na prominentnej vedeckej webovej stránke.

Oči mačiek sú konečnou kombináciou krásy a funkčnosti.

Tento článok bol predtým uverejnený na adrese Answers.com a je opätovne zverejnený so súhlasom.

Ingrid King

Obsah
Sú mačky slepé?
Mačky majú vynikajúce nočné videnie
Pohyb, hĺbka a periférne videnie
Mačky sú krátkozraké
Pohľad presne na to, ako mačky vidia svet

«Výhercovia mačiek meowfia
Hoo-Raw! Feline Food: Surové mrazené jedlo pre vašu mačku »

9 komentárov k tomu, ako mačky vidia svet

Nan Faulkner hovorí:

11. júna 2018 o 9:19

Veľmi zaujímavý, informatívny článok.

Odpovedať

Janine hovorí:

11. júna 2018 o 7:53

Vždy som sa čudoval, prečo mali ťažký čas, keď objavili ošetrenie priamo pod nosom.

Odpovedať

Maxwell, Faraday a Allie hovorí:

16. novembra 2013 o 23:15

Vyskočili sme, aby sme si skontrolovali váš vynikajúci článok na adrese About.com – páči sa mi tapetum lucidum (Night Vision Goggles, zabudované!). Rovnako ako je také zrejmé, že je to slabšie v siamských, keď ich pozoruje aj v slabom osvetlení.

Odpovedať

James Wilbanks hovorí:

13. novembra 2013 o 23:50

To je dosť odlišné od toho, čo by som očakával. Videl som, ako môj tabby chytil múch v strednom vzduchu s 1 labkou. Rovnako ako vidí kúsok vecí, ktoré nemôžem. Na druhej strane sa zdá, že náš smoking nemôže piť vodu z odstránenia plastového skla s pohybom s labkou, keď uvidí pohyb vody, ktorý je skvelé ísť. Takže sú blízko umiestnené, ale nemôžu byť, ak dokážu vyraziť odlet o menej ako 10 ″.

Odpovedať

Sue Brandes hovorí:

13. novembra 2013 o 20:54

To je také zaujímavé.

Odpovedať

Debi hovorí:

13. novembra 2013 o 15:01

Veľmi zaujímavé! Páči sa mi informácie, ako je toto, pretože nám pomáha lepšie pochopiť naše kožušinové deti!

Odpovedať

Vickster hovorí:

13. novembra 2013 o 12:48

Predstavte si, že sa snažíte tvarovať pár okuliarov na mačke!

Odpovedať

Viki Worden hovorí:

13. novembra 2013 o 12:07 hod.

Toto je skvelé! Vždy som premýšľal, ako moje mačiatka videli veci. Poďakujte vám toľko za zdieľanie!

Odpovedať

June Ferley hovorí:

13. novembra 2013 o 8:30

Ďakujem! To je také fascinujúce. Teraz sa presne pýtam, ako vidí aj môj pes!

Odpovedať

Zanechajte odpoveď Zrušiť odpoveď
Váš e -mail anull

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *