Láska je vo vzduchu – a mozog

AddsTis THIGING ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwittertwittertwitterShare to PinterestpinterestPinterestShare do Moreaddthismore10

Ste jedným z tých ľudí, ktorí sa po práci nemôžu dočkať, až po práci privítajú vrúcny chvost, ako aj dohodu s plným bozkákom psov? Prejdete cez ulicu, keď vidíte psie na druhej strane niekoľko minút škrabancov uší? V niektorých prípadoch ľudia sarkasticky poznamenávajú: „Páni – naozaj máte radi psy!“

Spojenie so psami je skutočne súčasťou presne toho, ako naše mozgy fungujú. Vedci z veterinárnej inštitúcie na univerzite v Pretórii určovali modifikácie v mozgových chemikáliách potom, čo ľudia sedeli potichu a čítali a potom, čo trávili čas s priateľským psom. Medzi psi spokojní v tejto výskumnej štúdii patrili množstvo psích plemien: Beagle, Border Collie, Bull Dog, Cocker Španiel, Jacshund, Labrador Retriever, ako aj Staffordshire Bull Terrier. Po niekoľkých minútach so psom vedci objavili zníženú reakciu napätia so značným znížením krvného tlaku. Kortizol napätia hormónu tiež značne poklesol po nákladoch so psom, bez akýchkoľvek značných poklesu hlásených po mierovom čítaní. Čo však bolo oveľa zaujímavejšie, boli modifikácie v mozgových chemikáliách spojené s väzbou.

Vedci určili množstvo základných chemikálií, o ktorých sa ukázalo, že podporujú pozitívne sociálne väzby. Patria sem oxytocín, prolaktín, ako aj kyselina fenylamová. Úrovne spájajúcich chemikálií sa výrazne zvýšili po nákladoch s priateľským psom, s porovnateľne malými úpravami po prečítaní:

Oxytocín sa zdvojnásobil po nákladoch času s psom v porovnaní s 16 % podporou pri čítaní

Prolactín sa zvýšil o 26 percent s psom, ako aj iba 2 percentá po prečítaní

Kyselina fenylórová sa zvýšila o 16 percent s psím a po prečítaní žiadna modifikácia

Táto výskumná štúdia pomáhala preukázať, že byť s psom spôsobuje, že váš mozog reaguje čerpaním chemikálií, ktoré vám pomôžu cítiť sa spojené a sociálne zapojené.

Takže ak sa pýtate, či môžete jeseň ako s psom pri prvom pohľade – odpoveď môže byť určitá áno. Psy majú špeciálny darček, na ktorý reagujú naše mozgy tým, že nám pomáhajú cítiť osobitné spojenie s nimi. Telefonický hovor chémii, telefonátom do väzby, telefonátom s láskou. Nech je to čokoľvek, jednoducho nemôžete pomôcť, ale ako pes.

Výhody domácich miláčikov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *