Do dogs need fruits and veggies?

jump ahead to:
hide

Do dogs need fruits and veggies?

Are dogs the same species as gray wolves?

Are dogs carnivores or omnivores?

Are dogs carnivores?

Raw dog food – whole prey model vs. BARF model

Do dogs benefit from fruits and veggies?

Are some fruits and veggies bad for dogs?

So, do dogs need fruits and veggies in their diets?

Co si myslis?

Do dogs need fruits and veggies?

It depends on who you ask.

What do I think? Do dogs need raw fruits and veggies if they’re fed a raw diet or home cooked diet?

No, dogs don’t need fruits and veggies in their diets as long as they are getting proper nutrients elsewhere. The question is, are they getting their nutrients elsewhere?

I fed my mutt Ace a raw dog food diet. In addition to raw meat and bones, Ace liked berries, bananas, pumpkin and other vegetation.

I was not worried about measuring out a specific amount every day, and I didn’t mind if he went a week or longer without fruits and veggies. This was simply the best decision I could make based on what I knew.

There are some questions surrounding this topic that might help you decide what your own dog should eat if you decide to feed a homemade raw dog food diet. Those questions include:

1. Are dogs the same species as gray wolves?

2. Are dogs carnivores or omnivores?

3. how can dogs benefit from fruits and veggies?

I’ll do my best to answer each of these questions. then you can decide for yourself what to include in your pet’s raw dog food diet.

Are dogs the same species as gray wolves?

Druh.

Most authorities agree the domestic dog (canis familiaris) is the descendant of the gray wolf (canis lupus), according to L. David Mech and Luigi Boitani in the book Wolves: Behavior, Ecology, and Conservation [1]. However, “the question of whether the two should be treated as separate species may never be resolved.”

There has been a recent tendency to include the domestic dog within canis lupus, calling it canis lupus familaris, they wrote. On the basis of genetic consistency, the dog is still nothing more than a gray wolf, despite its diversity in size and proportion.

Ted Kerasote wrote about the similarities between wolves and dogs in his new book Pukka’s Promise: The Quest for Longer-Lived Dogs [2].

The difference between the domestic dog and the gray wolf is no more than 0.1 percent of their entire nuclear gene sequence, he wrote.

“In other words, when it comes to their DNA, dogs are almost entirely wolves.”

My dog Ace

Still, domestic dogs do have physical characteristics that differ from gray wolves such as smaller skulls, shorter muzzles, steeper foreheads and more crowded teeth, according to Mech and Boitani in “Wolves.” These characteristics are comparable to young wolves.

*Get our three free raw dog food recipes now! Kliknite tu

Are dogs carnivores or omnivores?

First, let’s look at the diets of wolves.

Wolves are generally accepted as carnivores.

Wild gray wolves eat a diet of primarily large prey animals such as moose, elk, caribou and deer, according to Mech and Boitani in Wolves. Although they consume all the organ meat of their large prey, they do not eat the stomach contents.

“The vegetation in the intestinal tract is of no interest to wolves, but the stomach lining and intestinal wall are consumed, and their contents further strewn about the kill site,” they wrote.

Some dog food companies and veterinarians will claim that wolves do eat the stomach contents of their prey [3], but based on the research of Mech and Boitani, this information is inaccurate.

They did write that wolves will eat other forms of vegetation in small amounts such as cherries, blueberries, apples and plums during the summer. They will also eat grass as either a source of vitamins or to induce vomiting. On rare occasions, they will eat the garbage left by humans.

Are dogs carnivores?

Some say dogs are carnivores, like wolves. Others call them omnivores. I consider them “opportunistic carnivores.”

Dr. Jeannie Thomason, a certified veterinary naturopath who maintains TheWholeDog.org, believes dogs and wolves are strictly carnivores.

She wrote on her web site how a dog’s teeth are designed for grabbing, ripping and shredding and how they do not have flat molars for grinding plants. Their acidic stomachs are designed to handle and digest large lumps of meat and even good-sized portions of raw bone.

This explains why Ace ate his raw chicken by tearing into it, crunching the bones a few times and swallowing. This took me a few days to get used to!

Most people will report that their dogs like to eat fruit and other non-meat foods, and Ace was no exception. The term “opportunistic carnivore” seems to apply to dogs and wolves.

Ace’s vet believed dogs became omnivores through domestication and said they do well on a diet containing protein, fat and carbs [4]. The corn-based Hill’s Prescription diet dog food was to buy at her office just aS je v mnohých veterinárnych kanceláriách [5].

Spolu s jedným z jej obchodných partnerov odporučila značku pre ACE viackrát.

Článok v Nature International Weekly Journal of Science má informácie o tom, ako domáci pes prispôsobil diétu s vysokým škrobom ako súčasť procesu domestikácie. V dôsledku toho sú psy geneticky schopné tráviť škroby lepšie ako vlci, podľa článku [6].

Nie som si istý, že to znamená, že by sme mali kŕmiť našich psov ryžu a zemiaky (alebo kukuricu!), Ale podporuje myšlienku, že psi môžu byť všežravcami, aj keď sa vlci všeobecne považujú za mäsožravce.

Surové jedlo pre psov – Model celej koristi vs.

Niektorí majitelia psov sledujú model „celej koristi“ surového kŕmenia, pretože sa domnievajú, že psy a vlci sú striktne mäsožravce a najviac majú úžitok z mäsa, orgánov a kostí. Neveria, že zrná, ovocie alebo zelenina sú pre psov potrebné.

Ostatní majitelia psov sa domnievajú, že psy sú všežravci a že okrem mäsa majú prospech zo surovej vegetácie. Kŕmenie psa Surovou stravou, ktorá zahŕňa zeleninu, sa nazýva Barf model surového kŕmenia. Znamená to kosti a surové jedlo vrátane ovocia a zeleniny. (Kliknite na tento odkaz pre niekoľko receptov na stravu Barf pre psov.)

Mám tendenciu byť niekde uprostred. Aj keď verím, že psy sú mäsožravce, verím, že môžu mať úžitok aj z ovocia a zeleniny.

Poplnia psy z ovocia a zeleniny?

Takmer všetky surové kŕmidlá (aspoň ľudia z baru) súhlasia s tým, že ak sa chystáte nakŕmiť psom surové ovocie alebo zeleninu, ovocie a zelenina by sa mali najprv nasekať alebo zmiešať.

Pomôže to vášmu psovi pri procese trávenia a pomôže mu využívať dostupné živiny. V opačnom prípade pravdepodobne uvidíte, že ovocie a zelenina prechádzajú rovnakým spôsobom, ako vošli!

Tu je niekoľko príkladov toho, ako môžu psy ťažiť z ovocia a zeleniny v ich surovom jedle:

1. Ovocie a vegetariáni môžu do psieho jedla pridať ďalšie „objem“ bez toho, aby ste pridali príliš veľa kalórií. To je ideálne pre psov alebo psy, ktoré milujú jesť. Napríklad používam nasekané jablká ako tréningové dobroty.

2. Niekedy je ľahšie nakŕmiť nákladovo efektívnu surovú stravu, ak doplníte časť mäsa vegetáciou.

3. Pridaním rôznych ovocia a zeleniny do stravy vášho psa konzumuje väčšiu škálu živín. Štúdie ukázali, že zelená, listnatá zelenina poskytuje antioxidanty a fytochemikálie, ktoré chránia vek, podľa „Pukkovho sľubu“.

4. Kerasote tiež napísal, že kŕmenie psa a menej škrobová strava – nižšia v zrnách, vyššia v bielkovinách a s rôznou zeleninou – môže tiež zvýšiť životnosť psa a zvýšiť jeho fyzickú zdatnosť.

5. Niektoré zeleniny majú vysoký obsah vlákniny a môžu pomôcť tráveniu psa. Napríklad som kŕmil tekvicu ACE konzervy najmenej každých pár dní. Miloval to!

6. Niektorí psi milujú ovocie a zeleninu! Prinajmenšom, prečo ich nekŕmiť ako občerstvenie?

Sú pre psov zlé ovocie a vegetariáni?

Existujú nejaké ovocie a vegetariánske psy by nemali jesť. Niektorí ľudia kŕmia tieto potraviny svojim psom v malých množstvách a psy robia v poriadku, ale vo väčšom množstve tieto potraviny môžu urobiť niektorých psov veľmi chorých.

Existuje veľa zoznamov k dispozícii online, ale tu je niekoľko ovocia a zeleniny, ktoré sa vo všeobecnosti neodporúča psom vo veľkých množstvách, okrem iného:

Semená jabĺk, hrozno a cibuľa

Našiel som tento skvelý zoznam zeleninových psov, ktoré môžu jesť, ktoré môžete použiť na referenciu.

Potrebujú teda psy vo svojej strave ovocie a zeleninu?

Na túto otázku neexistuje konkrétna odpoveď, aspoň nie, že som našiel. Rád by som počul váš názor v komentároch. Dúfajme, že tento príspevok sa stane prebiehajúcou diskusiou, keď sa uskutoční viac výskumu.

A čo si myslím?

Nie, psy nepotrebujú ovocie a zeleninu, pokiaľ dostávajú živiny, ktoré potrebujú z mäsa, kostí a orgánov.

Ale aj keď sa pokúsime replikovať diétu psa na niečo, čo by bolo blízko tomu, čo by vlk jedol, vo všeobecnosti nebudeme kŕmiť celé jatočné telá akéhokoľvek zvieraťa, nieto divoký los, karibou alebo los.

Ovocie a zelenina preto môžu poskytnúť nejaké prospešné živiny, ktoré chýbajú z akéhokoľvek druhu mäsa, kostí a orgánov, ktoré sa nám podarí kŕmiť.

Jednoducho, ovocie a zelenina nemôžu ublížiť.

Co si myslis?

Dajte mi vedieť v komentároch!

Related articles:

Môžu psy jesť surové bravčové mäso?

Raw eggs for dogs

*Get our three free raw dog food recipes now! Kliknite tu

Lindsay Stordahl is the founder of That Mutt. She writes about dog training, dog exercise and feeding a healthy raw diet.

Sources:

1. L. David Mech and Luigi Boitani, Wolves: Behavior, Ecology, and Conservation (University of Chicago Press, 2003)

Mech is a senior research scientist with the biological resources Division, U.S. Geological survey and an adjunct professor in the department of fisheries, wildlife and conservation biology and the department of ecology, evolution and behavior at the university of Minnesota. Boitani is a professor at the University of Rome.

2. I received a fRee, predbežná kópia Pukka’s Promise: Hľadanie psov s dlhšou životnosťou na účely preskúmania. Jeho plánovaný dátum publikácie je 5. februára 2013 s Publishing Company Houghton Mifflin Harcourt.

3. Ako je spoločnosť Barfworld: http://www.barfworld.com/html/barf_diet/barfdiet_specific.shtml

4. Dr. Amy Anderson z West Fargo (N.D.) Animal Hospital

5. Je dôležité si všimnúť úzky vzťah medzi priemyslom potravín pre psov a veterinárnym priemyslom v Spojených štátoch. Učebnica Small Animal Clinical Nutrition je spoluautorom siedmich ľudí, ktorí boli zamestnaní alebo pridružení k Hill’s Science Diet. Ôsmy autor bol pridružený k farmaceutickej spoločnosti. Hills dáva túto knihu bezplatným veterinárnym študentom a vo vnútri uvádza, že suché jedlo pre psov zvyčajne obsahuje 30 až 60 percent uhľohydrátov a nespôsobuje žiadne nepriaznivé účinky.

6. Erik Axelsson, Abhirami Ratnakumar, Maja-Louise Arendt, Khurram Maqbool, Matthew T. Webster, Michele Perloski, Olof Liberg, Jon M. Arnemo, Åke Hedhammar a Kerstin Lindblad-toH. „Genomický podpis domestikácie psov odhaľuje adaptáciu na diétu bohatú na škrob“ Nature International Weekly Journal of Science (online 23. januára 2013)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *